Home / Ból brzucha / Zgaga: przyczyny, objawy i środki zaradcze.
Zgaga to powszechna dolegliwość, która dotyka wiele osób. Uczucie pieczenia, często nazywane ze zgagą, może powodować znaczny dyskomfort i utrudniać codzienne życie. Spróbujmy się wspólnie dowiedzieć, jakie są przyczyny i objawy zgagi oraz co można zrobić, aby zmniejszyć powodowany przez nią dyskomfort.
Zgaga to uczucie pieczenia w górnej części brzucha, za klatką piersiową (w okolicy zamostkowej), które może rozchodzić się do góry, aż do dolnej części gardła. Często wiąże się z refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli zjawiskiem cofania się soków żołądkowych do przełyku, co powoduje podrażnienia i stany zapalne.
Przyczyny zgagi mogą być bardzo różne. Spróbujmy zidentyfikować podstawowe z nich.
Niezrównoważona dieta: nasze wybory żywieniowe mogą odgrywać ważną rolę w zachowaniu zdrowia żołądka. Do występowania zgagi może na przykład przyczyniać się nadmierne spożycie pikantnych, tłustych lub smażonych potraw, czekolady, owoców cytrusowych i napojów gazowanych.
Otyłość: istotną rolę może też mieć nadwaga. Nadmierny nacisk na brzuch może powodować wciskanie soków żołądkowych do przełyku, wywołując uczucie pieczenia.
Siedzący tryb życia: brak ruchu może utrudniać trawienie i zwiększać ryzyko zgagi.
Palenie papierosów: powszechnie wiadomo, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Nie każdy jednak wie, że dym papierosowy może również przyczyniać się do zgagi, ponieważ pogarsza stan zdrowia żołądka i ułatwia cofanie się soków żołądkowych.
Ciąża: wahania stężenia hormonów i nacisk wywierany przez rosnącą macicę mogą powodować zgagę u kobiet w ciąży.
Częstymi objawami związanymi ze zgagą są m.in.:
W przypadku zgagi może być pomocne zwrócenie uwagi na codzienne nawyki i styl życia.
Zrównoważona dieta: decyduj się raczej na częste, lekkie posiłki zamiast kilku obfitych; ogranicz spożycie pikantnych, tłustych, smażonych i kwaśnych potraw; włącz do swojej diety pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.
Unikanie nałogów: rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu, unikaj jedzenia tuż przed snem i siedź prosto podczas posiłków.
Schudnięcie: jeśli masz nadwagę, postaraj się stopniowo schudnąć, łącząc zdrową dietę z regularną aktywnością fizyczną.
Dla wielu ludzi zgaga może być znacznym utrapieniem w codziennym życiu. Można jej jednak zaradzić – przede wszystkim zwracając większą uwagę na styl życia i stosując zrównoważoną dietę. W razie utrzymywania lub nasilania objawów zaleca się wizytę u lekarza, który przeprowadzi dokładną diagnostykę i zaleci właściwe leczenie. Radzimy nigdy nie lekceważyć przewlekłej zgagi, ponieważ może to być oznaką poważniejszego stanu, który wymaga dodatkowej uwagi.