Home / Ból brzucha / Trudności w trawieniu: objawy, przyczyny i środki zaradcze.
Trudności w trawieniu, określane fachowo terminem „objawy dyspeptyczne”, często opisuje się po prostu jako ból brzucha lub niestrawność.
Jest to zaburzenie czynnościowe, czyli stan chorobowy bez uchwytnej przyczyny organicznej ani uszkodzeń anatomicznych, tylko polegający na zmianach funkcjonowania układów organizmu. Zaburzenia czynnościowe są powszechnymi, ale złożonymi zjawiskami. Nasze narządy są ze sobą połączone, a zaburzenia te mogą wpływać na interakcje między różnymi narządami, układami i tkankami, powodując liczne i zmienne objawy.
Jak na to wskazuje już ta pierwsza informacja, zaburzenie uważane przez nas za zwykłą niestrawność jest w rzeczywistości poważniejsze niż mogłoby się wydawać.
Mogą pojawiać się sporadycznie (gdy zjemy więcej niż zwykle lub np. podczas stresującego lunchu biznesowego) lub być stałym elementem naszego życia. Poza częstością występowania objawy dyspeptyczne różnią się w zależności od typu dokuczającej nam niestrawności. Często słyszymy o niestrawności na tle nerwowym lub innych jej typach, ale w rzeczywistości istnieją dwa rodzaje dyspepsji rozpoznawanej klinicznie:
Objawy te mogą wpływać na nasze codzienne życie: będziemy starać się jeść mało i tylko wybrane pokarmy, odmawiać zaproszeń na obiady i kolacje, nie będziemy czuć się na tyle swobodnie, aby jeść to, na co mamy ochotę, mogą nam dokuczać wzdęcia i uczucie ciężkości w brzuchu, a piękne dni mogą zakończyć się gorzkim posmakiem w ustach.
Ale dlaczego mamy trudności w trawieniu? Jakie są przyczyny niestrawności? Niestrawność może mieć wiele przyczyn, do których należą:
Z tego wynika, że istnieją pokarmy, których osoby z niestrawnością powinny unikać, ponieważ mogą pogorszyć ten stan:
Należy jednak pamiętać, że u osób z niestrawnością reakcje na jedzenie są bardzo subiektywne – każdy powinien wiedzieć z doświadczenia, na które pokarmy powinien zwracać większą uwagę.
Profilaktyka i leczenie objawów dyspeptycznych może rozpocząć się przy stole – od zmiany nawyków żywieniowych.
Wskazane jest, aby:
Chociaż przestrzeganie tych zaleceń jest konieczne, mogą się one okazać niewystarczające w pewnych warunkach. Pomocne może być leczenie niestrawności z użyciem produktów odpowiednich do problemu. W każdym razie jeśli objawy często się powtarzają, zalecamy konsultację z lekarzem – pomoże w ustaleniu indywidualnej strategii postępowania.