Refluks żołądkowo-przełykowy: objawy, przyczyny i środki zaradcze.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest jednym z najczęstszych problemów żołądkowych. Występuje wtedy, gdy soki żołądkowe cofają się do przełyku, powodując takie objawy jak zgaga, kwaśne odbijania i podrażnienia. Zwykle refluks pojawia się po posiłkach lub przed snem. W przypadku tego typu problemów decydującą rolę odgrywa sposób odżywiania. Często zdarza się, że w wyniku poprawy nawyków żywieniowych można dodatkowo rozwiązać problem refluksu żołądkowo-przełykowego. Spróbujmy jednak dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest refluks, jak sobie z nim radzić i jakich pokarmów unikać.

Reflusso gastroesofageo

Co to jest refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy oznacza zarzucanie treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Oprócz spożytych pokarmów cofają się też soki żołądkowe, zawierające dużo kwasu. Mogą wejść w kontakt z błoną śluzową przełyku, podrażniając go i powodując różnego rodzaju objawy.

Treść żołądkowa może się cofać, przechodząc przez mięsień mający postać elastycznego pierścienia między żołądkiem a przełykiem; jest to dolny zwieracz przełyku. W prawidłowych warunkach zwieracz umożliwia przechodzenie treści pokarmowej z przełyku do żołądka, a następnie zaciska się, zamykając żołądek i zapobiegając cofaniu się jego zawartości. Gdy jednak ciśnienie w żołądku zwiększy się, a w przełyku spadnie, ten mechanizm obronny przestaje działać. Właśnie w takich przypadkach dochodzi do refluksu.

Jak rozpoznać, czy masz refluks żołądkowo-przełykowy?

Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku następuje fizjologicznie w trakcie dnia, zwłaszcza po posiłkach. Jeśli jednak zdarzenia te przekroczą pewien próg, stan ten może przekształcić się w „chorobę refluksową przełyku”, dlatego ocena wszelkich występujących objawów może być bardzo ważna, aby podjąć szybką interwencję. Na przykład mogą być związane z problemem refluksu – chodzi tu o zgagę, kwaśne odbijania, ból w klatce piersiowej lub trudności z połykaniem.

Dodatkowo mogą występować „nietypowe” objawy, takie jak przewlekły kaszel lub chrypka. Gdy tego typu objawy pojawią się bez wyraźnej przyczyny, warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ mogą być związane z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli cierpisz z powodu tego typu problemu, zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładną ocenę i postawi ostateczną diagnozę.

Come capire se si soffre di reflusso gastroesofageo?​

Refluks żołądkowo-przełykowy: jakie są jego objawy?

Zgaga: uczucie pieczenia lub bólu na odcinku od górnej części brzucha do klatki piersiowej.

Kwaśny smak w ustach: kwaśna treść żołądkowa i niestrawiony pokarm mogą przemieszczać się w górę wzdłuż przełyku aż do gardła i jamy ustnej.

Ból w klatce piersiowej: ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej, które często można pomylić z zawałem serca.

Trudności z połykaniem: uczucie guli w gardle lub trudności z połykaniem pokarmów stałych lub płynnych.

Przewlekły kaszel lub chrypka: cofająca się kwaśna treść jest wyciskana w górę, przez przełyk, aż do gardła, podrażniając błony śluzowe i struny głosowe i powodując uporczywy kaszel lub chrypkę.

Jakie pokarmy preferować, a jakich unikać w przypadku refluksu

Jeśli męczą nas częste objawy związane z refluksem żołądkowo-przełykowym, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na to, co jemy. Na przykład w Twojej diecie nigdy nie powinno zabraknąć:

  • produktów zbożowych
  • białego mięsa
  • warzyw
  • ryb

A z drugiej strony osoby z refluksem powinny starać się ograniczyć następujące składniki diety, a w niektórych przypadkach zupełnie je wyeliminować:

  • potrawy smażone
  • kiełbasy
  • sery
  • kawa
  • alkohol
  • owoce cytrusowe
  • ocet
  • czekolada
  • nabiał
  • pomidory
Quali cibi preferire e quali cibi evitare per il reflusso​
Cinque buone abitudini contro il reflusso

Pięć dobrych nawyków zapobiegających refluksowi

W przypadku refluksu ważne może być zwrócenie uwagi na codzienne nawyki, z jednoczesnym dążeniem do zdrowego stylu życia.

  1. Zmień dietę. Jednym z pierwszych zaleceń dla osób z refluksem jest przejście na zdrowszą dietę. Ograniczenie spożycia pokarmów pikantnych, tłustych i zawierających kofeinę oraz wybieranie produktów bogatych w błonnik, takich jak owoce i warzywa, może pomóc w zmniejszeniu objawów. Korzystne może być również unikanie obfitych posiłków, szczególnie przed pójściem spać, w czym pomaga powolne przeżuwanie jedzenia.
  2. Schudnij. Redukcja masy ciała może pomóc w zmniejszeniu nacisku na żołądek, co ograniczy refluks.
  3. Ograniczaj stres. Radzenie sobie ze stresem poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja lub regularne ćwiczenia, może pomóc w zapobieganiu objawom refluksu związanym z lękiem.
  4. Unieś wezgłowie łóżka. Podniesienie wezgłowia łóżka o kilka centymetrów może zapobiegać refluksowi w nocy.
  5. Unikaj dymu tytoniowego.  Rzucenie palenia stanowi niezbędny krok w walce z refluksem, ponieważ dym tytoniowy może osłabiać działanie dolnego zwieracza przełyku.
Szukaj