Ból brzucha: objawy, przyczyny i środki zaradcze.

Ból brzucha to bardzo powszechne uczucie, które może występować u osób w każdym wieku, w różnych warunkach. Często może być też opisywany jako „ból żołądka”. Ma charakter bólu w górnej części brzucha, ale mogą być też istotne różne niuanse; na przykład może współistnieć z innymi objawami, co pozwoli nam łatwiej ustalić jego przyczynę. W rzeczywistości istnieje wiele schorzeń, mniej lub bardziej poważnych, które mogą wywoływać ból brzucha. Dzięki poznaniu źródeł bólu brzucha będzie można podjąć najlepszą możliwą interwencję. W niektórych przypadkach może wystarczyć tylko zmiana stylu życia lub diety, w innych konieczne jest stosowanie konkretnych produktów, a w jeszcze innych wymagana jest konsultacja lekarska.

139394490

Ból brzucha: objawy

Gdy mówimy o bólu brzucha, mamy na myśli uczucie dyskomfortu, które zaczyna się w górnej części brzucha, na wysokości żołądka. Ten ból lub dyskomfort może być jednak różnego rodzaju i wiązać się z innymi objawami:

  • możemy odczuwać ból w okolicy zamostkowej związany z uczuciem pieczenia i kwaśnym smakiem w ustach; kwaśna treść może też podrażniać gardło, powodując kaszel;
  • może się objawiać nudnościami, a nawet wymiotami;
  • mogą mu towarzyszyć uczucie pełności w żołądku po posiłku, wczesna sytość, trudności w trawieniu i kończeniem posiłków;
  • możemy odczuwać wzdęcia i potrzebę beknięcia;
  • mogą mu towarzyszyć też wzdęcia i trudnościami z oddawaniem stolca;
  • mogą też się pojawiać bolesne skurcze i uczucie pieczenia.

Gdy zdamy sobie sprawę, że mamy rozstrój żołądka, zatrzymajmy się na chwilę, aby poczuć, jakich innych dolegliwości i dyskomfortu doświadczamy w tym momencie. Dokładne opisanie objawów lekarzowi lub farmaceucie pozwoli mu lepiej zrozumieć nasz stan i postawić odpowiednią diagnozę lub zlecić dalsze analizy lub odpowiednie badania diagnostyczne.

Ból brzucha: jakie ma przyczyny?

Przyczyny bólu brzucha mogą być niezwykle zróżnicowane. Może wynikać z przyczyn organicznych, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka, lub z problemów czynnościowych, takich jak dyspepsja czy niestrawność, bądź też ze stanów psychicznych, takich jak lęk; ta lista nie jest wyczerpująca. Przyjrzyjmy się głównym przyczynom bólu brzucha:

  • niestrawność: jeśli wiąże się z uczuciem ciężkości w brzuchu, wczesnym uczuciem sytości, trudnościami w trawieniu lub bólem w dołku żołądkowym;
  • refluks żołądkowo-przełykowy: jeśli wiąże się z pieczeniem, kwaśnym smakiem w ustach, a czasem kaszlem, zwłaszcza przed snem;
  • zapalenie błony śluzowej żołądka: występuje wówczas razem z bolesnymi skurczami i pieczeniem;
  • choroba wrzodowa: powoduje nasilone objawy bólowe i pieczenie;
  • nietolerancje pokarmowe: w tym wypadku bólowi brzucha mogą towarzyszyć nudności, wzdęcia, biegunka;
  • stres i niepokój: możemy odczuwać nudności lub pieczenie, wymiotować, stracić apetyt;
  • ciąża: na tym etapie życia kobiety mogą odczuwać ból brzucha związany z nudnościami i wymiotami, ale także z refluksem żołądkowo-przełykowym i trudnościami w trawieniu; stoją za tym przyczyny hormonalne, ale istotny jest też skierowany w górę nacisk wywierany przez płód.
Mal di stomaco: cause?​
Mal di stomaco: rimedi​

Ból brzucha: środki zaradcze

Właśnie dlatego, że rozstrój żołądka może wynikać z wielu schorzeń, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania tego problemu. Aby wyeliminować ten objaw, konieczne będzie działanie u jego podłoża, na jego przyczynę. W większości przypadków leczenie należy zacząć od zmiany diety. Niestrawność, refluks, zapalenie błony śluzowej żołądka i choroba wrzodowa to stany, na które duży wpływ mają wybory żywieniowe. Dlatego zaleca się ustalenie odpowiedniej diety z pomocą profesjonalisty. Konieczna też będzie konsultacja z lekarzem, aby mógł zlecić wszystkie niezbędne analizy i badania diagnostyczne, zwłaszcza w przypadku wrzodów i zapalenia błony śluzowej żołądka. Mniej poważne sytuacje można jednak opanować za pomocą samoleczenia, być może korzystając z profesjonalnej porady farmaceuty.

Szukaj